Diety

Dieta paleo

Prawdopodobnie próbujesz schudnąć lub jeść zdrowiej, odkąd tu przyjechałeś. Trudno jest przyjąć zdrowe nawyki żywieniowe, ale przy odrobinie silnej woli można to zrobić szybko i łatwo. Dieta paleo może Ci w tym pomóc! Szybko zauważysz pozytywne zmiany, jeśli poznasz dietę naszych przodków.

Czym jest dieta paleolityczna?

Nie jesteś pewien, która dieta jest odpowiednia dla Twoich potrzeb? Słyszałeś o diecie paleo, ale nie wiesz, czym ona jest.
Skrótem diety paleolitycznej jest dieta paleo. Bardzo pomocne jest skojarzenie tej nazwy z okresem, w którym żyli nasi przodkowie. Model diety paleo opiera się na stylu życia i żywienia ludzi z okresu paleolitu. Mimo, że epoka ta liczy sobie zaledwie 3 miliony lat, to i tak inspirujący jest sposób odżywiania się tych ludzi. Nasi przodkowie dostosowywali swoją dietę do ukształtowania terenu, pory roku i warunków klimatycznych panujących w ich czasach. Oznaczało to, że ich pożywienie składało się tylko z tego, co mogli upolować, złapać lub znaleźć. Jedli mięso, ryby, warzywa i owoce, a także orzechy i oleje na bazie ropy naftowej. Nasi paleolityczni przodkowie prowadzili koczowniczy tryb życia i nie jedli zbóż, roślin strączkowych, nabiału ani innych produktów pochodzenia zwierzęcego. Choć dzisiejsza dieta paleo różni się nieco od tej stosowanej przez naszych przodków, jej podstawowe założenia pozostają nienaruszone. Nadal opowiada się za spożywaniem naturalnych pokarmów i eliminacją żywności przetworzonej.
Jak utrzymać organizm w zdrowiu stosując dietę paleo w XXI wieku. Co jeść, aby zachować zdrowie i dostarczyć sobie wymaganą ilość witamin i minerałów?
Dieta nie musi być dietą rygorystyczną. Dieta paleo jest tego przykładem. Temat ten jest bardzo ważny i powinien być omawiany w kontekście zdrowego odżywiania.

Zasady diety paleo

Ogólne zasady żywienia mówią, że 50-70% dziennego spożycia energii powinny stanowić węglowodany, 10-15% powinno stanowić białko, a 20-35% tłuszcz. Diety paleo charakteryzują się niskim spożyciem węglowodanów. W tego typu dietach węglowodany stanowią zazwyczaj 20% dziennego spożycia energii. Składają się one głównie z warzyw. Tłuszcze stanowią 45%, a białko 35%. Co ważne, dieta ta NIE ogranicza ilości spożywanych posiłków. Mięso, ryby, warzywa i owoce, ze względu na to, że są bogate w witaminy, powinny stanowić podstawę diety.

Co można jeść na diecie paleo?

Źródłem białka powinny być:
-chude mięso, najlepiej pochodzące od zwierząt hodowanych na pastwiskach: piersi z kurczaka, indyka, gęsi, kaczki, królika lub baraniny
ryby: łosoś, dorsz, tuńczyk lub pstrąg,
-seafood
- jaja.
Źródłem węglowodanów powinny być przede wszystkim:
-warzywa (z wyjątkiem ziemniaków, które zawierają dużo skrobi)
-owoców (z wyjątkiem bananów i mango, winogron i czereśni)
-miód.
Źródła tłuszczów powinny obejmować:
- kwasy omega 6: oleje z awokado i słonecznikowy.
-orzechy: migdały i orzechy włoskie
-nasiona
Oleje: olej lniany i oliwa z oliwek

Ważne jest, aby wszystkie produkty stosowane w naszej diecie były wysokiej jakości i pochodziły od sprawdzonych dostawców.

przykładowy jadłospis, kwasy omega, owoce warzywa dieta paleo
Czego należy unikać stosując dietę paleo
Dieta paleo zakazuje spożywania:
-Produktów przetworzonych: Wszystkie rodzaje kiełbas, mielonej wołowiny (nawet jeśli są zrobione z mięsa)
Produkty mleczne i ich przetwory (nabiał): mleko, śmietana, śmietanka, sery, jogurty, śmietana lub krem.
Produkty zbożowe obejmują chleby, bułki, makarony i wszystko inne, co jest na bazie zbóż.
Rośliny strączkowe: Fasola lub groch.

Paleo - Śniadanie
I

 • Omlet warzywny z pomidorami i cukinią
 • 3 jajka kurze,
 • 2 średnie pomidory,
 • 1 obrana cukinia
 • 3 łyżki stołowe naturalnego oleju z oliwek
 • Dodaj szczyptę soli do smaku.

II

 • Sałatka z selera naciowego i jabłek
 • zielone jabłko
 • seler naciowy - 1 łodyga
 • Sok z jednej cytryny
 • vinaigrette
 • Orzechy włoskie

Wady i zalety diety paleo

Każda dieta ma swoje plusy i minusy. Największą zaletą diety paleo jest jej zdolność do utraty wagi i dostarczenia większej ilości witamin i minerałów poprzez nieprzetworzoną żywność. Dieta paleo pomoże nam wyeliminować z naszych posiłków żywność przetworzoną, tłuszcze rafinowane i słodycze. Możemy również ograniczyć sól w naszej diecie, co pozwoli nam uniknąć wielu chorób i pozytywnie wpłynie na nasze samopoczucie. Jesteś tym, co jesz, dlatego warto zwracać uwagę na to, co jemy. Pamiętajmy, że odchudzanie to nie jest coś, co można zrobić z dnia na dzień.
Dieta ta jest również bardzo restrykcyjna w żywieniu. Zakazuje spożywania produktów mlecznych i wyłącza produkty zbożowe. Te braki mogą prowadzić do niedoborów niezbędnych pierwiastków, które następnie mogą powodować choroby. Przed rozpoczęciem tej diety należy skonsultować się z lekarzem. Przeprowadzi on badania, aby ocenić stan Twojego zdrowia. Pozwoli nam to wykluczyć potencjalnie niebezpieczne choroby.

Dla osób, które są zainteresowane dietą paleo

Dla osób, które nie chcą rezygnować z mięsa, idealna będzie dieta z powyższymi ograniczeniami. Ogranicza ona również spożycie cukrów rafinowanych, co jest świetnym sposobem na zrzucenie zbędnych kilogramów. Produkty, które są łatwiej przyswajalne przez organizm pozwolą zmniejszyć ich ilość, którą spożywasz. Dieta ta jest niskowęglowodanowa i świetna dla osób z cukrzycą lub wysokim ciśnieniem krwi. Paleo jest świetna dla osób z nietolerancją laktozy, ponieważ wyklucza produkty mleczne i źródła nabiału. Dieta Paleo ma pozytywny wpływ na płodność i równowagę hormonalną. Przyszłe matki powinny ją rozważyć. Dzięki temu, że wyeliminowaliśmy pewne produkty, nasze posiłki są lekkostrawne i mają niski indeks glikemiczny. Ta dieta jest świetna na refluks żołądka. Dowiedz się więcej o refluksie. Dowiedz się więcej o refluksie w naszym artykule "Dieta w refluksie".

 

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz ⇾