Diety

Dieta ketogeniczna

Chcesz jeść smaczne posiłki i schudnąć? Nie wyobrażasz sobie posiłków bez mięsa lub weekendów bez piwa z przyjaciółmi. Próbowałeś już wielu diet i nie widziałeś żadnych rezultatów. Dieta ketogeniczna jest najlepszym rozwiązaniem dla Ciebie. Związana jest ona z metabolizmem i przemianą ciał ketonowych. Warto poznać jej walory zdrowotne i przejść na nią!

Zasady i istota diety ketogenicznej.

Dieta ketogeniczna polega na stosowaniu diety wysokotłuszczowej, niskowęglowodanowej. Dzieje się tak dlatego, że dieta ketogeniczna skupia się na wysokotłuszczowych składnikach odżywczych i jak najmniejszej ilości węglowodanów. Zawartość tłuszczu w tej diecie może wynosić nawet 90%, a zawartość węglowodanów tylko 5%.

Czy istnieje jakaś "cudowna" dieta? Co to jest dieta keto? Co to jest ketoza i jak wpływa na nasze zdrowie?
Dieta ketogeniczna ma na celu osiągnięcie ketozy, czyli stanu, w którym nasz organizm wykorzystuje do energii tłuszcze, a nie cukry. Jak to osiągnąć?

Cukry są głównym źródłem energii w naszym organizmie. Otrzymujemy je z pokarmów o wysokiej zawartości węglowodanów. Jeśli w naszym organizmie jest zbyt dużo węglowodanów, mogą one zacząć odkładać się w postaci tkanki tłuszczowej. Jeśli zabraknie węglowodanów, nasze ciało będzie musiało znaleźć energię z innego źródła. Wątroba przekształca wtedy tłuszcz w kwasy tłuszczowe i ciała ketonowe. Są one trudniejsze niż węglowodany. Organizm wchodzi w ketozę, gdy brakuje mu cukrów i tłuszczów z powodu niemożności zaspokojenia potrzeb energetycznych. Ketoza odnosi się do stanu, w którym stężenie ciał ketonowych we krwi (kwas 3-hydroksymasłowy (kwas acetooctowy) i aceton), wzrasta i przekracza stężenie glukozy. Ketoza jest spowodowana unikaniem jedzenia lub ograniczeniem spożycia węglowodanów. Kiedy nasz organizm jest głodzony, ciała ketonowe dostarczają energii dla mózgu. Oznacza to, że najlepszym źródłem energii będzie własna tkanka tłuszczowa naszego organizmu. Dieta, która jest skuteczna musi zawierać odpowiednie ilości glukozy i tłuszczów. Posiadanie tego ułatwi osiągnięcie zamierzonych celów.

Dieta ketogeniczna jest powszechnie stosowana w celu utraty wagi i redukcji tkanki tłuszczowej. Jest ona również pomocna w leczeniu napadów padaczkowych, cukrzycy, nadciśnienia tętniczego i zespołu Doose. Dieta ketegeniczna może mieć podobne pozytywne działanie w leczeniu choroby Parkinsona i Alzheimera.

Zasady diety ketogenicznej - co jeść, a czego unikać

Dieta ketogeniczna ma na celu zwiększenie spożycia tłuszczu przy jednoczesnym zmniejszeniu spożycia węglowodanów. W standardowym sposobie odżywiania węglowodany stanowią 50%, białka 15%, a tłuszcze 35%. W przypadku diety ketogenicznej proporcje te są inne. Tłuszcze stanowią aż 90%, a węglowodany i białka 10%.

Dieta ketogeniczna daje szerokie możliwości wyboru menu. Dieta ketogeniczna składa się z tłustych posiłków. W ich skład wchodzi mięso wieprzowe, wołowe, drobiowe, np. karkówka, łopatka, karkówka i łopatka, boczek lub inne tłuste mięsa. Do przyrządzania potraw używa się tłuszczu, takiego jak masło, smalec, olej kokosowy czy oliwa z oliwek. W potrawach stosuje się również pełnotłusty nabiał, orzechy i nasiona. Na diecie ketogenicznej można jeść masło orzechowe, czekoladę, a czasem nawet piwo. Menu powinno zawierać nie tylko składniki wysokotłuszczowe, ale także warzywa, owoce i marynaty. Wszystko to powinno mieć niską zawartość węglowodanów. Wszystkie te produkty muszą być wysokiej jakości i zdrowe. Należy pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Pierwsze efekty diety można zauważyć już po około 3-4 tygodniach. Ważne jest, aby w tym czasie utrzymać organizm w ketozie. Nadmierne spożycie węglowodanów może spowodować, że wrócimy do punktu 1. Zanim rozpoczniesz dietę ketogeniczną, zrób kilka badań. Umów się na spotkanie z dietetykiem, aby uzyskać wynik testu. Pomoże Ci to zdecydować, czy dieta ketogeniczna jest dla Ciebie bezpieczna.

Słodycze są surowo zabronione na diecie ketogenicznej. Trudno jest Ci zrezygnować ze słodyczy? Nasze sprawdzone sposoby na ograniczenie słodyczy znajdziesz pod tytułem "Jak ograniczyć słodycze?". Musisz wyeliminować słodycze, słodzone napoje gazowane i słodzone soki, a także produkty pszenne, kukurydziane, ziemniaki, słodzone soki i płatki śniadaniowe, a także słodkie owoce (banany i winogrona), podobnie jak w przypadku produktów "light".

Wpływ diety ketogenicznej na nasz organizm

Istnieje wiele korzyści wynikających z przestrzegania diety ketogenicznej. Pomaga ona w redukcji tkanki tłuszczowej. Dzięki temu jest to skuteczny sposób na odchudzanie. Musimy jednak przestrzegać pewnych zasad diety i być monitorowani przez lekarza lub dietetyka. Pomożemy Ci, jeśli codzienne gotowanie jest zbyt trudne lub nie jesteś pewien, jakich składników użyć w diecie. Będziesz zaskoczony korzyściami płynącymi z naszej diety ketogenicznej. Mimo, że będziesz na diecie, uczucie głodu nie będzie występować. Będziesz również czuć się bardziej pozytywnie i lżej przez cały dzień. Dieta keto da Ci więcej energii i lekkości przez cały dzień. Ważne jest jednak, aby stosować każdą dietę pod nadzorem dietetyka. Jeśli doświadczasz uporczywego dyskomfortu, ważne jest, aby natychmiast skontaktować się z lekarzem. Osoby stosujące dietę keto powinny uważać na to, jak traktują swój organizm i zwracać uwagę na sygnały, jakie wysyła. Dzięki temu będą miały pewność, że dieta nie jest szkodliwa dla ich zdrowia. Ważne są regularne badania i testy krwi.

Dieta ketogeniczna ma swoje wady

Dieta ketogeniczna ma wiele zalet. Ma jednak również swoje wady. Dieta ketogeniczna może prowadzić do zaparć, zwiększonego ryzyka zachorowania na raka jelita grubego oraz chorób układu krążenia. Dieta ketogeniczna może również powodować niedobory witamin. Może powodować bóle brzucha, refluks, czy wzdęcia.

Dieta ketogeniczna a alkohol

Alkohol nie jest dobrym pomysłem, jeśli Twoim celem jest utrata wagi. To samo dotyczy diety ketogenicznej, w której spożywanie alkoholu może prowadzić do porzucenia ketozy.

Ważne jest, aby pamiętać, że alkohol jest kaloryczny i można go łączyć ze słodkimi napojami. Dotyczy to zwłaszcza alkoholu, który zazwyczaj nie ogranicza się do jednego drinka. Dieta niskowęglowodanowa, taka jak dieta ketogeniczna, to coś, z czego niewiele osób zdaje sobie sprawę. Dieta ketogeniczna sprawi, że upijesz się szybciej i będziesz miał silniejszego kaca. Dzieje się tak dlatego, że cukry pomagają szybciej rozkładać alkohol. Dieta ketogeniczna ma znikome ilości węglowodanów.

 

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz ⇾