Blog

Jak zmniejszyć swój apetyt

Czy podjadasz między posiłkami lub przekąskami? Czy trudno Ci się oprzeć małemu batonikowi lub torbie słonych przekąsek w szafce?

Zwiększony apetyt jest oznaką otyłości. Jest to również główny wróg odchudzania. Możliwe jest stosowanie zdrowej diety, a mimo to odczuwanie głodu. Dzieje się tak z powodu błędów żywieniowych i źle zbilansowanych posiłków. Pokażemy Ci jak to zrobić! Możesz wypróbować nasze sprawdzone metody, które opierają się głównie na zasadach zdrowego odżywiania.

GŁÓD a APETYT - JAK ZROZUMIEĆ RÓŻNICĘ?

Apetyt może być mylony z głodem, ale ważne jest, aby znać różnicę.

Ghrelina, hormon wywołujący głód, jest od nas niezależny. Głód jest rodzajem sygnału z mózgu, który sygnalizuje, kiedy naszemu organizmowi brakuje niezbędnych składników odżywczych.

Apetyt to uczucie, które pojawia się niezależnie od stanu fizjologicznego czy zdrowia organizmu. Apetyt odnosi się do nagłej chęci jedzenia. Znany jest również jako głód emocjonalny. Może pojawić się nawet wtedy, gdy nie jesteśmy głodni. Jest to chwilowe łaknienie.

Ważne jest, aby znać różnicę między głodem a apetytem, kiedy próbujesz schudnąć. Podczas gdy zaspokajanie głodu jest zdrowym sposobem na zapewnienie prawidłowego funkcjonowania organizmu, to gdy zaspokajamy głód, dostarczamy tylko zbędnych kalorii, co może prowadzić do przyrostu masy ciała.

GŁÓD:

  • pojawia się około 3 godziny po zjedzeniu posiłku.
  • Stopniowo zwiększa się liczba osób, u których występuje.
  • Może być odczuwany przez długi okres czasu bez uczucia sytości.
  • Często towarzyszą mu bóle brzucha, głowy, złe samopoczucie, drażliwość. Objawy te ustępują po jedzeniu.
  • Po zaspokojeniu głodu pojawia się uczucie zadowolenia.

APETYT

  • Pojawia się nagle, nawet kilka minut po zjedzeniu posiłku
  • Wymaga natychmiastowej gratyfikacji
  • Zwykle odnosi się do konkretnego produktu
  • Mimo uczucia sytości, nie znika.
  • -Po jedzeniu często pojawiają się wyrzuty sumienia.

PRZYCZYNY NAGŁEGO SPADKU APETYTU

Nie jest łatwo schudnąć, jeśli cały czas czujemy się głodni. Warto jednak przyjrzeć się, co może być tego przyczyną. Często nadmierny apetyt spowodowany jest złymi wyborami dotyczącymi stylu życia i ciągłym stresem. Ludzie nie zdają sobie sprawy, że na głód może mieć wpływ również brak snu i nieregularne posiłki. Zapach i wygląd jedzenia również może wpływać na apetyt. Nuda jest często powodem nagłych napadów głodu. Jemy częściej, gdy nie mamy zbyt wiele do zrobienia. Ostrożność powinny zachować osoby, które codziennie intensywnie ćwiczą, gdyż wzmożony apetyt może pojawić się także wtedy, gdy nie ma wystarczającej ilości energii.

JAK OGRANICZYĆ APETYT

1. Weź szklankę wody.

Apetyt często może być mylony z pragnieniem. Jeśli nasz organizm nie otrzymuje wystarczającej ilości płynów, czujemy się głodni. Picie wody między posiłkami może zmniejszyć chęć na przekąski.

2. Jedz dużo owoców i warzyw.

Nawet jeśli nie mają wielu kalorii, zarówno owoce, jak i warzywa są dobre do napełniania naszych żołądków i zaspokajania głodu. Jeśli czujesz potrzebę zjedzenia czegoś słodkiego, wybierz owoce zamiast czekolady czy batoników. Słodkie owoce są świetnym substytutem słodyczy. Sałatka jest świetnym substytutem słodyczy, gdy rośnie nam apetyt. Wypełnia żołądek i daje uczucie sytości.

3. Spożywaj produkty niskokaloryczne.

Tego typu produkty szybciej zaspokoją głód i wystarczą na dłużej. Nie należy utrzymywać kalorii na zbyt niskim poziomie, gdyż może to prowadzić do odwrotnego efektu.

4. Spożywaj produkty bogate w błonnik.

Produkty bogate w błonnik to warzywa, owoce i płatki śniadaniowe. Błonnik jest dobry dla utraty wagi, ponieważ rozszerza się w żołądku i sygnalizuje naszemu mózgowi, że jesteśmy syci.

5. Unikaj wysoko przetworzonej żywności.

Są one wysokokaloryczne, więc uczucie zadowolenia po ich zjedzeniu jest tylko chwilowe. Częściej czujemy się głodni.

6. Jedz powoli i odczekaj kilka chwil, jeśli potrzebujesz więcej.

Powolne jedzenie to świetny sposób na stłumienie apetytu. Odczekaj chwilę, jeśli czujesz głód po zjedzeniu posiłku. Po 15-20 minutach mózg zasygnalizuje, że Twój żołądek jest pełny. Powolne spożywanie posiłku sprawi, że poczujesz się pełniejsza, a nie dopiero po jego zakończeniu. To sprawi, że nie będziesz sięgać po dodatkowe porcje.

7. Nie rób zakupów, jeśli jesteś głodny

Naukowcy dowiedli, że kiedy jesteśmy głodni, mamy tendencję do większych zakupów i jedzenia większej ilości słodyczy i słonych przekąsek. Aby uniknąć niepotrzebnych zakupów, najlepiej jest robić zakupy po jedzeniu.

8 Unikaj nudy

Nuda jest główną przyczyną nagłych napadów głodu. Ile razy zdarzyło Ci się, że Twoje ataki głodu były spowodowane nudą? Nawet jeśli właśnie zjadłeś posiłek, nadal możesz czuć się głodny. Idź na spacer, pojedź na rowerze lub poczytaj książkę. Pomoże Ci to zapomnieć o chęci jedzenia.

Ta rada jest świetna w przypadku diety ketogenicznej. Wymaga ona jednak samokontroli. Chcesz wiedzieć więcej o tej diecie? Dowiedz się więcej o diecie ketogenicznej w naszym artykule.

 

Zobacz również