Blog

Jak ograniczyć słodycze

Alarmujące statystyki pokazują, że Polacy spożywają około 1,2 litra cukru dziennie.

39 kilogramów można uzyskać zużywając 19 łyżeczek cukru rocznie.

To całkiem sporo, prawda? Spożywanie cukru może negatywnie wpływać na zdolność do odchudzania. Jest on również przyczyną wielu chorób i zaburzeń, w tym cukrzycy, otyłości, chorób serca, nadciśnienia, próchnicy zębów i nadciśnienia.

Uwielbiasz słodycze? Nie możesz się oprzeć sięgnięciu po kolejną małą tabliczkę czekolady, a kawa bez cukru czy słodkie ciasto to żadna przyjemność. Nie wiesz jednak jak ograniczyć słodycze. Poniżej znajdziesz odpowiedź.

JAK OGRANICZYĆ SŁODYCZE

Zmniejsz spożycie cukru lub zastąp go zdrowszymi opcjami
Aby ograniczyć słodycze, pierwszym krokiem jest zmniejszenie spożycia cukru. Jest to trudne zadanie, ponieważ cukier można znaleźć prawie wszędzie te dni.

Zmniejsz ilość cukru dodawanego do herbaty lub kawy. Czy słodzisz dwie łyżeczki cukru? Przestaw się na jedną! A potem całkowicie go wyeliminuj. Trudno będzie Ci dotrzymać postanowienia, jeśli nagle wyeliminujesz cukier. To sprawi, że twoje napoje będą gorzkie i będą miały zły smak. Powolne eliminowanie cukru ułatwi ci zaprzestanie picia słodzonej herbaty czy kawy.

Nie musisz przestać piec w domu, jeśli to uwielbiasz. Zwróć tylko uwagę na to, jakich składników używasz. To właśnie tutaj erytrytol i ksylitol mogą być stosowane jako zamiennik cukru.

Upewnij się, że stosujesz zbilansowaną dietę i że jesz regularne posiłki.
Nieczęste spożywanie posiłków może prowadzić do chęci podjadania pomiędzy nimi. Często sięgamy po szybkie przekąski, takie jak czekolada, batony czy fast foody. Posiłki należy spożywać o stałych porach. Zamiast zamawiać jedzenie na wynos, zadbaj o to, by zawsze mieć przy sobie zdrową przekąskę, np. warzywa, owoce lub batonik zbożowy z miodem.

Twoje posiłki powinny zawierać zdrową ilość błonnika i węglowodanów. Produkty zawierające białko powinny być dokładnie kontrolowane. Większe zapotrzebowanie na węglowodany jest spowodowane nadmiarem białka. Cukier jest najprostszym produktem, który je zawiera. Nasz organizm reaguje podobnie na bardzo słone potrawy. Ponieważ nasze ciała łakną słodyczy po spożyciu dużej ilości sodu.

Nawodnienie jest niezbędne
Nawodnienie jest niezbędne dla naszego organizmu i może wpływać na jego funkcjonowanie. Ciało odczuwa głód, jeśli nie otrzymuje wystarczającej ilości płynów. Picie wody między posiłkami pomaga zmniejszyć ochotę na przekąski. Aby ograniczyć ochotę na słodycze, należy pić co najmniej 1,5 litra płynów dziennie. Aby nadać zwykłej wodzie przyjemny smak, możesz dodać do butelki pokrojone owoce.

Owoce nie pomagają? Wodę można zastąpić zieloną herbatą.

Należy również zadbać o spożywanie produktów pełnoziarnistych, płatków śniadaniowych i kasz bogatych w węglowodany. Zaspokoją one Twoją ochotę na słodycze w ciągu dnia.

Zamiast słodyczy postaw na warzywa

Warzywa są najlepszym rozwiązaniem, gdy nagle zachce nam się czegoś słodkiego. Wiele warzyw ma słodki smak i zaspokoi nasze słodkie zachcianki.

Kiedy odczuwamy potrzebę na słodycze, owoce mogą być świetnym rozwiązaniem. Jednak owoce zawierają naturalne cukry w postaci fruktozy, więc trzeba uważać.

Wyeliminuj słodycze z domu. Nie kupuj ich, chyba że masz specjalną okazję.
Czy znasz powiedzenie "Czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal"?

Jeśli masz słodycze na wyciągnięcie ręki przez cały czas, trudno będzie Ci je ograniczyć. Łatwiej będzie Ci oprzeć się pokusie sięgnięcia po słodycze, jeśli nie będziesz ich mieć w swojej szafce.

Nie pozwól, by dopadła Cię nuda

Zdarza się, że sięgamy po słodycze z nudów. Ile razy zdarzyło Ci się sięgnąć po słodycze, bo nie miałaś nic do roboty? Jeśli czujesz się znudzona, idź na spacer, pojedź na rowerze lub poczytaj książkę. Pomoże Ci to zapomnieć o chęci sięgnięcia po słodycze.

Przyzwyczaj się do mięty
Naukowcy potwierdzili, że mięta może zmniejszyć ochotę na słodycze. Dlatego tak przydatne są miętowe herbaty, miętowe gumy do żucia i po prostu mycie zębów.

Szukasz diety, która eliminuje słodycze? Coraz większą popularnością cieszy się dieta paleo. Jest ona oparta na sposobie odżywiania się naszych przodków. W tamtych czasach nie warto było szukać słodyczy. Sprawdź również dietę hashimoto.

 

Zobacz również