Blog

Jak zwiększyć swój metabolizm

Chcesz szybko schudnąć i wyszczupleć? Twoja dieta nie przynosi żadnych rezultatów? Czasami cuda się zdarzają, ale nie ma sensu wierzyć, że uda Ci się schudnąć 15 kg w przyspieszonym tempie. Pewnie denerwuje Cię, że Twoja koleżanka je "za 2" i nadal ma małą talię. Po obiedzie masz wrażenie, że przytyłaś.

To dlaczego? Dlaczego jedna dieta może przynieść zupełnie inne rezultaty? Wszystko zależy od naszego metabolizmu.

Metabolizm - Co to jest metabolizm?

Energia jest niezbędna, aby nasze ciało funkcjonowało prawidłowo, a wszystkie narządy działały tak, jak powinny. Energia ta jest dostarczana przez pokarmy, które spożywamy. Następnie omówimy wskaźnik podstawowej przemiany materii (BPM). Ciało zużywa około 50-70% energii, którą otrzymuje, a która jest wykorzystywana do oddychania, prawidłowej pracy serca i mózgu. A co z pozostałą energią? Jest ona wykorzystywana do wykonywania codziennych czynności, w pracy lub do utrzymania prawidłowej temperatury ciała. Albo jest magazynowana w tkance tłuszczowej, co powoduje przybieranie na wadze. Co możemy zrobić, aby poprawić nasz metabolizm?

Pokażemy Ci, jak sprawić, by Twój metabolizm pracował jak w zegarku!

Dlaczego niektórzy ludzie jedzą dużo, ale nie przybierają na wadze, podczas gdy inni muszą liczyć każdą kalorię?

Wiele czynników wpływa na tempo przemiany materii. Mężczyźni mają szybszy metabolizm niż kobiety. Dotyczy to zarówno osób młodszych, jak i starszych. Poza płcią i wiekiem, codzienne ćwiczenia i genetyka również odgrywają rolę.

Co spowalnia metabolizm?

Metabolizm zwalnia z powodu takich czynników, jak niewłaściwa dieta, nadmierny stres, zmęczenie, brak snu i niewystarczająca aktywność fizyczna. Na metabolizm wpływa również alkohol, który znacznie obniża jego wydajność. Ćwiczenia, stres i brak ruchu to czynniki, które mogą prowadzić do spadku metabolizmu.

W czym tkwi sekret przyspieszenia metabolizmu?

Podstawą dobrego zdrowia jest odpowiednie nawodnienie organizmu.
Badania wykazały, że nawet wypicie 0,5 litra wody mineralnej może zwiększyć metabolizm o 10-30%, nawet tylko na godzinę. Im zimniejsza woda, tym więcej energii organizm zużywa na jej ogrzanie, co przekłada się na dodatkowe 70 kalorii dziennie.

Praca, ale najpierw śniadanie

Śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Pobudza Twój organizm i daje Ci energię na resztę dnia. Powinno być zdrowe i pożywne.

 

Bądź aktywny
Możesz zwiększyć swój wydatek energetyczny poprzez aktywność fizyczną. Nie musisz dużo ćwiczyć - czasami wystarczy krótki spacer, chodzenie po schodach lub parkowanie samochodu bliżej wejścia do pracy.

Przyprawy - złoty środek na zwiększenie metabolizmu

Przyprawy mogą zwiększyć przemianę materii. Mają one wiele właściwości prozdrowotnych i mogą poprawić metabolizm. Możesz dodawać je do swoich posiłków.

  • Ostra papryka ma działanie rozgrzewające, które pobudza przewód pokarmowy.
  • Cynamon ma właściwości odchudzające.
  • Bazylia, która poprawia trawienie
  • Curry, które jest bardzo skuteczne w spalaniu tłuszczu,
  • Gałka muszkatołowa jest naturalnym środkiem, który poprawia pracę jelit.
  • Oregano stymuluje produkcję soków trawiennych.

Nie zapominaj o dobrym śnie w nocy
Niedobór snu może negatywnie wpłynąć na zdolność organizmu do pracy. Z kolei odpowiednia ilość snu może pozytywnie wpłynąć na ilość spalanych kalorii i regulować apetyt.

Twój metabolizm może być również przyspieszony przez jedzenie!

Co powinieneś jeść?

Najważniejszym elementem zdrowej diety jest białko. To właśnie na nie nasz organizm wydatkuje najwięcej energii. Włączaj do swoich posiłków chude mięsa i piersi z kurczaka, a także produkty mleczne. Nie powinny być one jednak odtłuszczone.

Podstawą zdrowej diety powinny być również składniki bogate w kwasy tłuszczowe omega. Ich doskonałym źródłem są tłuste ryby morskie, takie jak łosoś, makrela i śledź. Witaminy z grupy B, znajdujące się w mięsie, jajach, mleku i nasionach roślin strączkowych, są niezbędne do przyspieszenia metabolizmu. Zielona herbata ma pozytywny wpływ na przemianę materii i utratę tłuszczu.

 

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz ⇾