Blog

Dlaczego ćwiczenia nie przeciwdziałają siedzeniu?

Chodzimy na siłownię lub na zajęcia jogi i uważamy, że jesteśmy zdrowi i ćwiczymy przez cały dzień. Ale czy to wystarczy?

Badania wykazały, że jeśli w pracy przez dłuższy czas przebywamy w pozycji siedzącej, jesteśmy narażeni na przedwczesną śmierć i choroby, niezależnie od tego, jak dużo ćwiczymy! Nawet jeśli intensywnie trenujesz, jeśli przez resztę czasu nie masz ruchu, negatywne skutki siedzenia mogą nadal wpływać na Twój organizm. Coraz więcej czasu spędzamy przed ekranem, a technologia wyręcza nas w codziennych czynnościach, dlatego wielu dorosłych spędza większość czasu w pozycji siedzącej.

Brak aktywności fizycznej jest obecnie czwartym co do częstości występowania czynnikiem ryzyka zgonu w skali globalnej.

Według raportu Światowej Organizacji Zdrowia, brak aktywności fizycznej był przyczyną 6% zgonów na świecie, powodując choroby serca, udar, cukrzycę i nowotwory. W brytyjskim czasopiśmie medycznym szacuje się, że każdego roku na świecie umiera 5,3 mln osób, którym można było zapobiec. Dla porównania, rak płuc powoduje 1,6 miliona (2,9%) zgonów rocznie, a HIV 1,5 miliona (2,7%) zgonów rocznie, a są to dwa zabójstwa, o których często słyszymy. W efekcie siedzenie jest dla nas gorsze niż palenie. Statystyki są oszałamiające!

Jak dużo ruchu potrzebujemy, aby zrównoważyć negatywny wpływ siedzenia na nasze zdrowie?

Nawet przy 1-1,25 godziny dziennie (7-8,75 godzin tygodniowo) umiarkowanej lub energicznej aktywności fizycznej nadal istnieje ryzyko wystąpienia problemów zdrowotnych, takich jak bóle dolnej części pleców, wady postawy, zanik mięśni i cukrzyca. Nasze ciała są stworzone do ruchu i rozwijają się dzięki aktywności.

Eksperci wyjaśniają, że powinniśmy dążyć do tego, by siedzieć tylko 4 godziny dziennie.

Wyobrażenie sobie tego wydaje się nieco przytłaczające, prawda? Istnieją jednak bardzo proste sposoby, aby wprowadzić więcej ruchu do swojego dnia, wprowadzając stopniowe zmiany w miarę przyzwyczajania się do większej aktywności. To właśnie skumulowany efekt wielogodzinnego siedzenia, który musimy przerwać ruchem, aby uniknąć zagrożeń dla zdrowia.

Ruszajmy się!

Co możemy zrobić, aby być bardziej aktywni?

- Stój, gdy dojeżdżasz do pracy pociągiem.
- Rób częste przerwy na ruch, spacerując po biurze co pół godziny.
- Podczas rozmów telefonicznych wstawaj i maszeruj w miejscu, spaceruj, rób przysiady lub ćwiczenia rozciągające.
- Wstań i porozmawiaj z kolegą, zamiast wysyłać e-mail.
- Zainwestuj w biurko stojące, które umożliwia podniesienie platformy roboczej, tak abyś mógł stać przez pewien czas w ciągu dnia (dowiedz się więcej o korzyściach płynących z biurka stojącego).

Musimy na nowo przemyśleć sposób, w jaki żyjemy i pracujemy, a małe zmiany mogą bardziej odwrócić negatywny wpływ siedzenia niż spędzenie 30 minut na siłowni. Co więc zrobisz, aby się ruszyć? Liczy się każdy drobiazg!

Więcej wskazówek na temat aktywności fizycznej w ciągu dnia znajdziesz w książce "Epidemia siedzenia" Daniela Angeliniego.

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz ⇾