Diety

Dieta Dąbrowskiej

Jest kontrowersyjna, ma wielu zwolenników i przeciwników, a pod względem restrykcyjności plasuje się na drugim miejscu po diecie sokowej. Ponieważ to właśnie o niej mówimy, dieta dr Dąbrowskiej cieszy się dużą popularnością i stała się jedną z najbardziej lubianych diet 2019 roku.

Jakie założenia stoją za dietą dr Dąbrowskiej? Czy możliwe jest osiągnięcie tak niesamowitych efektów? Dla kogo jest ona odpowiednia, a kto nie powinien jej stosować? To wszystko i jeszcze więcej zdradzimy w naszym artykule.

Kim jest dr n. med. Ewa Dąbrowska?

Zacznijmy od przedstawienia dr Ewy Dąbrowskiej, osoby, która stoi za całym tym zamieszaniem. Dr Dąbrowska specjalizuje się w chorobach wewnętrznych. Szczególnie zainteresowała się żywieniem i rolą, jaką odgrywa w leczeniu chorób cywilizacyjnych. To skłoniło ją do stworzenia jednej z najbardziej znanych w Polsce diet detoksykacyjnych. Podstawą do stworzenia Diety Dąbrowskiej były prace naukowe autorki. Prace te dotyczyły leczenia i podtrzymywania niektórych chorób cywilizacyjnych.

Jakie są cechy i korzyści diety Dąbrowskiej

Dieta dr Dąbrowskiej składa się z dwóch etapów. Podczas tych etapów dozwolone jest spożywanie tylko niektórych owoców i warzyw, które mają niską zawartość skrobi. Głównym celem diety jest oczyszczenie organizmu z toksyn oraz poprawa naszego ogólnego stanu zdrowia i kondycji. Nie jest to efekt uboczny. Jednak szybki spadek wagi, który zauważamy podczas jej stosowania, jest efektem ubocznym. Dlatego właśnie stała się tak popularna. Dieta ma również za zadanie zapobiegać rozwojowi nowotworów i innych chorób cywilizacyjnych. Przedłuży to życie i poprawi jego jakość. Należy pamiętać, że dieta warzyw i owoców dr Dąbrowskiego jest bardzo restrykcyjna i nie bez powodu nazywana jest dietą leczniczą.

Zasady diety dr Dąbrowskiej

Dieta Dąbrowskiej, którą zaleca dr Dąbrowska, dzieli się na dwa etapy. Pierwszy etap, nazywany również głodówką leczniczą (może trwać od kilku do kilkudziesięciu dni), to tzw. dieta lecznicza. Ponieważ każdy organizm jest inny i ma inne potrzeby, nie da się określić czasu trwania tego etapu. Etap ten powinien trwać tak długo, jak tego wymagamy.

Drugim etapem jest zaprzestanie stosowania diety. Zalecany czas odstawienia diety powinien być taki sam jak okres głodówki, a nawet dłuższy. Drugi etap to zdrowa dieta, która skupia się na spożywaniu nisko przetworzonej żywności. Składa się ona z 3 posiłków i 2 przekąsek przygotowanych tylko z określonych warzyw i owoców. Dieta jest niezwykle restrykcyjna i nie powinna być przedłużana ponad 6 tygodni. Powinna być również prowadzona pod nadzorem dietetyka.

W trakcie stosowania diety dr Dąbrowskiego może wystąpić kryzys ozdrowieńczy. Może on objawiać się osłabieniem, bólami głowy, wymiotami, biegunką i innymi objawami. Jest to naturalna reakcja na detoksykację organizmu. Jeśli jednak objawy utrzymują się dłużej niż trzy dni, najlepiej natychmiast skonsultować się z lekarzem.

Chociaż drugi etap diety Dąbrowskiego jest etapem końcowym, to jest to dopiero początek zmiany nawyków żywieniowych. Ważne jest, aby po oczyszczeniu organizmu zbilansować swoją dietę. Możesz zmniejszyć swój apetyt, czytając nasze wskazówki.

To jest to:

  • I etap to oczyszczenie i detoksykacja naszego organizmu.
  • Etap II polega na wyjściu z diety.

Co powinniśmy jeść, a czego unikać

Wiemy, że dr Dąbrowska je tylko owoce i warzywa. Czy to oznacza, że możemy jeść wszystkie owoce i warzywa? Nie. Co więcej, od naszej diety zależy rodzaj produktów, które stosujemy.

W pierwszym etapie dozwolone są tylko warzywa niskoskrobiowe, takie jak brokuły, kalafior, burak, marchewka i rzodkiewka. Dozwolone są: brokuły, kalafior i buraki. Najlepiej spożywać je w sałatkach, surówkach lub zdrowych koktajlach.

Możemy również jeść owoce, które mają niską zawartość cukru (np. jabłka, jagody, grejpfruty i cytryny są dobrą opcją. Ważne jest, aby zapewnić, że 1/4 dziennego spożycia to owoce.

Na tym etapie zabronione są ziemniaki, bataty oraz orzechy, nasiona i rośliny strączkowe.

Zaleca się stosowanie zrównoważonej i zdrowej diety podczas drugiego etapu. Obejmuje ona produkty z pierwszej fazy, a także owoce i warzywa, rośliny strączkowe, ziarna, chleb razowy i produkty mleczne.

Dieta Dąbrowskiej: Wyzwanie

Dieta dr Dąbrowskiej ma na celu dokładne oczyszczenie organizmu i przywrócenie mu zdolności do samoleczenia. Organizm aktywuje wewnętrzne trawienie poprzez eliminację wysokoenergetycznych pokarmów, takich jak węglowodany, tłuszcze i białka. Wykorzystuje je jako energię i eliminuje zbędną tkankę tłuszczową i uszkodzone komórki. Nasze ciało pozbywa się również uszkodzonych części. Dieta dr Dąbrowskiego oparta jest na owocach i warzywach. Zawierają one silne antyoksydanty, które oczyszczają i rewitalizują wszystkie komórki oraz poprawiają funkcjonowanie organizmu. Pomimo wielu prozdrowotnych korzyści płynących z diety Dąbrowskiego musimy pamiętać, że jest ona restrykcyjna i może powodować więcej problemów niż rozwiązuje.

Ze względu na ograniczoną ilość dostępnych niskokalorycznych posiłków, przeciwwskazaniem do stosowania tej diety jest ciąża, karmienie piersią, cukrzyca oraz problemy z wątrobą.

 

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz ⇾