Odżywianie

10 sposobów na wypracowanie zdrowych nawyków

Wreszcie skończyliśmy rok 2020 - cóż to był za niespodziewany rok! Mówimy za większość z nas, gdy mówimy, że tegorocznym postanowieniem musi być "więcej ćwiczeń i zdrowsza dieta".

Zaraz, czyż nie zrobiliśmy podobnego postanowienia w poprzednim roku? A rok wcześniej? A rok wcześniej?

Rzecz w tym, że motywacja, której doświadczamy w pierwszym tygodniu stycznia każdego roku, jest krótkotrwała i dla większości z nas zanika już w następnym miesiącu. Jednak wypracowanie i utrzymanie lepszej sylwetki wymaga dłuższego czasu.

Nie możesz ćwiczyć raz i mieć nadzieję, że będziesz czerpać z tego korzyści przez cały czas. To po prostu nie działa w ten sposób. Dobre zdrowie NIE jest celem do osiągnięcia, a raczej stylem życia, który należy utrzymać. Zamiast wyznaczać sobie cele fitness, powinniśmy zaszczepić w sobie zdrowe nawyki, które poprawią jakość naszego codziennego życia. Te nawyki stają się drugą naturą w czasie i nie wymagają już świadomego wysiłku i uwagi z naszej strony.

Mamy wymienione poniżej dziesięć prostych, ale skutecznych sposobów, aby rozwijać zdrowe nawyki:

#1 Be Aware/Mindful

Będąc świadomym tego, jak jesteśmy i co robimy obecnie może rozwiązać połowę problemu. Naukowo, nasz mózg kocha spójność. Robienie pewnych rzeczy wielokrotnie w ustalony sposób wywołuje w ludzkim umyśle pożądane doznania. Być może dlatego wiele z naszych codziennych czynności wykonujemy mechanicznie.

Wiemy, że wykonujemy nasze codzienne czynności, ale nie jesteśmy świadomi tego, jak i dlaczego je wykonujemy. A to nie zawsze jest dobra rzecz. Większość ludzi podczas każdego posiłku ma przed sobą swój ulubiony film lub serial internetowy. Naturalnie, nie zwracamy uwagi na to, ile jemy. To samo dotyczy wielu naszych nawyków, takich jak mycie zębów czy spanie.

Pierwszym krokiem w kierunku zdrowszego stylu życia jest zwrócenie uwagi na to, jak żyjemy w tej chwili. Przez tydzień notuj każdą pojedynczą czynność, którą wykonujesz codziennie. Postaraj się być świadomym swoich istniejących nawyków, ponieważ pierwszym krokiem do zmiany czegokolwiek jest uznanie i zrozumienie tego.

#2 Mniej znaczy więcej

Rozwój nie polega na dodawaniu więcej do swojego życia, ale na usuwaniu z siebie niepotrzebnych dodatków. Często pomijamy prosty fakt, że mamy ograniczony czas. Jest tylko tyle, ile możemy mieć nadzieję zrobić w ciągu dwudziestu czterech godzin dnia, który jest nam dany. Mamy tak wiele na naszym talerzu, że wypracowanie nowego nawyku może wydawać się przytłaczające.

Tak jak każda kropla tworzy potężny ocean, kultywowanie zdrowych nawyków powoli i systematycznie może przejść długą drogę w poprawie jakości swojego życia.

#3 Zaplanuj to

Wszystko jest osiągalne, gdy podzielisz to na małe, łatwe do opanowania kroki. Planowanie jest kluczem do wprowadzenia konkretnych, trwałych zmian w każdym aspekcie naszego życia. Rozwijanie nawyków, które przekształcają nasze ciało i umysł będzie wymagało przynajmniej pewnego poziomu planowania. I to jest coś, czego większość z nas nie robi.

Nie musimy planować każdą minutę naszego dnia, aby jak najlepiej go wykorzystać, przynajmniej pod względem kondycyjnym. Wszystko, co musimy zrobić, to zaplanować, jak będziemy włączać te dwa lub trzy zdrowe nawyki do innego zajętego harmonogramu. Im lepiej zaplanujesz, tym łatwiej jest podążać.

#4 Nagradzaj się

Going off the grid nie jest łatwe i jeśli zdecydowałeś się to zrobić, aby uzyskać zdrowie, a następnie zachęta tu i tam nie zaszkodzi nikomu. Badania psychologiczne wyjaśniają znaczenie nagród jako wzmocnienie, aby wywołać korzystne zachowanie. Ale kiedy nie widzisz wymaganych postępów na swojej osi czasu, może to być zniechęcające.

Pomimo świadomości, jak ważne są regularne ćwiczenia i zdrowe nawyki żywieniowe, mamy ochotę robić coś zupełnie przeciwnego. To właśnie w takich momentach nasza samokontrola i dyscyplina są testowane. Oczywiście, możesz mieć swoje cheat days i okazjonalne pobłażliwości, ale to, jak dobrze trzymasz się swojej rutyny przez resztę czasu, zrobi różnicę.

#5 Zbuduj system wsparcia

W oparciu o badania, nasze zachowanie w utrzymaniu naszego zdrowia jest odbiciem zachowania i nawyków prezentowanych przez tych, którzy są nam najbliżsi. Nasza rodzina i przyjaciele mają duży wpływ na nasz codzienny styl życia, zarówno bezpośrednio, jak i podświadomie. Kiedy jesteśmy otoczeni ludźmi, którzy stawiają na pierwszym miejscu zdrowie i sprawność fizyczną, jesteśmy pod wpływem, aby zrobić to samo.

Kolejną korzyścią płynącą z zaangażowania bliskich w działania prozdrowotne jest to, że pomogą Ci oni pozostać na dobrej drodze i zapewnią moralny impuls niezbędny w trudnych dniach.

Dobrym sposobem na zapewnienie sobie samokontroli jest nagradzanie się od czasu do czasu. Następnym razem, gdy powstrzymasz się przed zjedzeniem dodatkowego kawałka pizzy, może wybierzesz się do kina lub na zakupy.

#6 Get Smart

Żyjemy w cyfrowym świecie, a my zostawiamy za sobą cyfrowy ślad wszystkich naszych działań. Istnieją sposoby, aby śledzić te działania za pomocą aplikacji fitness, takich jak HealthifyMe, które pochodzą z trackerów zdrowia. Ponieważ nosimy nasze telefony wszędzie tam, gdzie idziemy, mogą one być naszymi doskonałymi monitorami zdrowia. Dla wszystkich flak technologia otrzymuje o rujnowanie ludzkiego zdrowia, to może zrobić nam trochę dobrego też, nie sądzisz?

#7 Make it Fun

Najlepszym sposobem, aby trzymać się rutyny jest uczynienie jej przyjemną dla siebie. Mamy to głęboko zakorzenione pojęcie, że aby coś osiągnąć, musimy najpierw cierpieć. Nie zawsze tak jest. Możesz zająć się sportem, który lubisz i włączyć go do swojej rutyny ćwiczeń. Możesz dodać do swojego dnia różne przyjemne zajęcia, które przyniosą korzyści Twojemu zdrowiu, a jednocześnie będą dobrą zabawą.

Możesz zastosować tę samą zasadę do swojej diety, jak również. Dobra dieta nie musi być dietą nijaką. Możesz dodać swoje ulubione owoce, orzechy i różne smaczne, ale zdrowe przepisy do swoich posiłków. Największą zaletą jest to, że nie musisz szukać sposobów na unikanie rzeczy, które lubisz. Czy to nie rozwiąże problemu prokrastynacji, na który wszyscy cierpimy?

#8 Wizualizacja

Badania pokazują, że wizualizacja Twoich celów jest bardzo przydatna. Istnieją różne poziomy techniki wizualizacji, ale ogólna zasada jest prosta. Wszystko, co musisz zrobić, to wyobrazić sobie siebie żyjącego zdrowym stylem życia. Niewiele do stracenia, prawda? Równie dobrze możemy spróbować!

#9 Zdrowa konsumpcja

Opierając się na zasadzie wspomnianej wcześniej zasady wizualizacji, nasz umysł tworzy naszą rzeczywistość. Dlatego ważne jest, aby karmić swój umysł odpowiednim rodzajem myśli. Wiele z tego, co czytasz i oglądasz o ludzkim ciele może wydawać się sprzeczne, a najlepszym sposobem na obejście tego jest rozpoznanie, co działa na twoje ciało, a co nie.

Konsumowanie treści fitness jak książki, podcasty, filmy dokumentalne, itp. jest dobrym sposobem, aby to zrobić. Czytanie i słuchanie treści fitness może również pomóc nam dostać się w odpowiednim nastawieniu do rozwoju i zaszczepić zdrowe nawyki w naszym życiu.

#10 Bądź cierpliwy

Cierpliwość jest kluczem, gdy zaczynając na podróży fitness, ponieważ nie zobaczymy natychmiastowe wyniki, które mogą być zniechęcające w czasach. Jest to prawie zawsze powód, dla którego większość ludzi rezygnuje z ich celów fitness w połowie drogi. W takich chwilach pamiętaj, że wszystkie wartościowe rzeczy w życiu wymagają czasu. Rozwijanie sprawności fizycznej i zwinności, przekształcanie swojego umysłu i ciała, i zaszczepianie dobrych nawyków nie są różne.

Podsumowując: Trzymaj rzeczy proste, baw się dobrze, bądź cierpliwy i zaufaj procesowi; wyniki pokażą.

Najczęściej zadawane pytania (FAQs)

Q. Jak zacząć? A. Zawsze zaczynaj od małych rzeczy. Dodaj jeden zdrowy nawyk do swojej rutyny i przestrzegaj go co najmniej przez miesiąc, zanim dodasz następny. P. Czy muszę zapisać się na zajęcia fitness? A. Nie, nie od razu. Na początku skup się na ćwiczeniach w domu i zdrowej diecie. P. Kiedy zobaczę rezultaty? O. Jest to proces stopniowy, ale dzięki konsekwencji można zobaczyć pożądane rezultaty. P. Czy powinienem zainwestować w sprzęt do śledzenia zdrowia? O. To zależy od funkcji śledzenia zdrowia. Możesz zacząć od dość dokładnych aplikacji do śledzenia zdrowia i kondycji, takich jak HealthifyMe na smartfonie za darmo. Q. Jak mogę dowiedzieć się więcej na ten temat? A. W sieci dostępne są różne blogi o fitnessie, książki o zdrowiu i artykuły naukowe.
Tags: rozwijać zdrowe nawykifitness planhealthifymezdrowe nawykiMindfulnesspatiencespateward yourselfsupport system

Zobacz również