Na czym polega dieta IF?
Podstawowym założeniem diety IF (Intermittent fasting) jest to, że można ją podzielić na okresy. Jest to okres, w którym pości się, ale następnie przerywa się go oknem żywieniowym. Chociaż dieta ta jest jeszcze stosunkowo nowa, już wzbudziła spory entuzjazm i spore kontrowersje ze względu na swoje restrykcyjne zasady.
Zacznijmy od tego, że dieta intermittent fasting (w skrócie IF) jest przeznaczona dla osób, których dni są zbyt krótkie oraz dla osób, które nie mają czasu lub energii na codzienne liczenie kalorii. Jest również odpowiednia dla osób, które nie są w stanie jeść regularnie, mają problemy z jedzeniem w nocy lub nie mają czasu na gotowanie. Dieta if (intermittent Fasting) jest przeznaczona dla osób, które chcą schudnąć. Zarówno przerywany post, jak i głodówka są dobrymi opcjami. Ważne jest, aby wykonać podstawowe badania, w tym badania krwi, przed rozpoczęciem tej diety. Pomoże to upewnić się, że jesteś bezpieczny i zdrowy.
Zasady te są proste, ale bardzo restrykcyjne. Nie są to jednak głodówki, wbrew pozorom. Główną zasadą jest przerywany post. Polega ona na wyodrębnieniu dwóch okresów: okna żywieniowego, w którym możesz jeść to, na co masz ochotę, oraz okresu postu, w którym nie wolno ci spożywać żadnych posiłków. Możesz pić tylko napoje bezkaloryczne - wodę, herbatę, kawę (bez cukru). W pierwszych dniach po rozpoczęciu diety możesz odczuwać spadek energii i szok.
Jeśli (intermittent fasting), to tak naprawdę nie jest ważne ile jesz, ale kiedy jesz. Oznacza to, że nie musisz wybierać zestawu produktów do zjedzenia. Nie musisz ograniczać liczby kalorii, które zjadasz każdego dnia. Nie oznacza to jednak, że możesz jeść to, na co masz ochotę. Twój jadłospis powinien być oparty na zasadach zdrowego odżywiania. Twój jadłospis powinien zawierać zdrowe, zbilansowane, pożywne potrawy oraz dostarczać odpowiednią ilość witamin i minerałów potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Ważne jest, aby w trakcie diety ograniczyć spożycie tłuszczów i pustych kalorii. Specjalista powinien określić najlepszą porę spożywania posiłków w ciągu dnia. Najpopularniejszą opcją jest 16 godzinny post przez 8 godzin, który zazwyczaj rozpoczyna się od śniadania. Nie chcesz jeść śniadania? Nie ma problemu, możesz zacząć od obiadu. Ważne jest, żebyś w czasie postu mógł sobie pozwolić na trzy posiłki i dwie przekąski. Tak to działa: Post zaczyna się zazwyczaj o 20:00 i trwa 16 godzin, co oznacza, że kończy się o 12:00 rano następnego dnia. Oznacza to, że ośmiogodzinne okno żywieniowe zaczyna się o 12:00. Możesz dostosować godziny w zależności od swojej pracy lub stylu życia, ale musisz zachować proporcje 16/8. Istnieją dwie opcje: 19/4, w której nie jesz przez 20 godzin, aby jeść 4 godziny. 19/5, gdzie jesz przez 19 godzin i pościsz przez 5 godzin. Najlepiej jest stosować dietę 7 dni w tygodniu. Zapewni to uzyskanie najlepszych rezultatów i ograniczy ilość spożywanych kalorii w weekendy. Dzięki temu łatwiej będzie osiągnąć zamierzone cele. Ważnym elementem diety są treningi. Można je wykonywać na pusty żołądek, jeśli dieta jest zbilansowana i odpowiednia.
Jak działa Intermittent Fasting? Jakie są jego efekty?
Powszechnie wiadomo, że utratę wagi można osiągnąć poprzez zmniejszenie spożycia kalorii, a dokładniej deficytu kalorii. Dieta if to styl życia, który polega na zmniejszeniu ilości spożywanych pokarmów. Pozwala to na kontrolowanie bilansu energetycznego i pomaga w utracie wagi. Jak działa dieta if? Pozwala na odczuwanie głodu, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania procesów metabolicznych. Dieta if pozwala na spokojny i zdrowy proces trawienia, co pozytywnie wpływa na utratę wagi. Ważne jest, aby mieć zdrowe nawyki żywieniowe, aby zapewnić sobie odpowiednią ilość witamin i minerałów podczas okna żywieniowego.
Dieta intermittent fasting, czyli jeśli dieta wpływa na metabolizm i przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej, nazywana jest dietą przerywaną. Pomaga ona w redukcji masy ciała. Insulinooporność można również zwalczać poprzez obniżenie poziomu insuliny w organizmie. Zbyt wysoki poziom insuliny może prowadzić do otyłości i nadwagi. Dieta ta ma również pozytywny wpływ na hormon wzrostu, który jest odpowiedzialny za budowanie mięśni i spalanie tkanki tłuszczowej.
Trudno jest wskazać dokładne efekty stosowania diety if. Zależy to od wielu czynników, m.in. od wyjściowej masy ciała, wyjściowej tkanki tłuszczowej, stanu zdrowia oraz ilości spożywanych kalorii. Każda osoba jest wyjątkowa, więc wyniki będą różne.
Dieta IF - skutki uboczne
Zdrowa dieta bogata w zbilansowane, pełnowartościowe posiłki oraz pod nadzorem i kontrolą lekarza nie jest dla nas zagrożeniem. Gorzej, jeśli nie przestrzegamy zasad i ślepo podążamy za dietą. Nie jest ona przeznaczona dla wszystkich. Zasady if (intermittent Fasting) są niezwykle wymagające i jeśli nie będziemy dobrze planować posiłków, głodówka jest niemal nieunikniona. Należy pamiętać, że nie każdy może obyć się bez jedzenia przez dłuższy czas, oraz że nie możemy spożywać zbyt wielu kcal podczas okna żywieniowego. W pierwszych dniach możesz czuć się zmęczony, mieć zawroty głowy i mniej energii. Objawy te są zauważalne tylko przez kilka pierwszych dni stosowania diety if. Po tym czasie organizm przyzwyczaja się do codziennej rutyny.
Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci ograniczyć apetyt, aby Twoje ciało nie odczuło zbytniego szoku związanego z dietą.
Kolejnym zagrożeniem jest uczucie głodu i niekontrolowana ochota na słodycze. Pomijanie posiłków może prowadzić do zaburzeń w produkcji enzymów trawiennych. To z kolei spowoduje problemy z trawieniem. Należy również pamiętać, że drastyczne ograniczenia kaloryczne mogą mieć negatywny wpływ na równowagę hormonalną. Może to prowadzić do nieregularnych cykli menstruacyjnych u kobiet. Ważne jest, aby każda dieta była monitorowana przez specjalistę, który dostosuje ją na podstawie wyników badań i określi wymagane kcal, które powinniśmy spożywać bez głodzenia się. Ważne jest, aby stosować się do zaleceń specjalisty. Należy unikać tej diety ze względu na wspomniane skutki uboczne. Zwracaj też uwagę na sygnały, jakie wysyła Twój organizm.
Przeciwwskazania
Jednym z najważniejszych aspektów każdej diety jest dostosowanie jej do naszego aktualnego stanu zdrowia. Dieta if (intermittent Fasting) nie jest zalecana dla kobiet w ciąży, osób aktywnych fizycznie, osób z niskim poziomem cukru we krwi, dzieci i młodzieży poniżej 18 roku życia, osób cierpiących na cukrzycę oraz osób z zaburzeniami odżywiania. Osoby, które nie mogą sobie pozwolić na spożywanie trzech posiłków dziennie lub przerywany post powinny unikać diety if. Dieta ta nie powinna być stosowana w przypadku zaburzeń odżywiania lub złych wyników badań krwi.
Komentarze (0)
Zostaw komentarz ⇾