Diety

Dieta na nadciśnienie

Według najnowszych statystyk, nadciśnienie tętnicze dotyka ponad 30% populacji. Nadciśnienie tętnicze to schorzenie, które dotyka około jednej trzeciej Polaków. Jest to również najszybszy i najskuteczniejszy sposób zapobiegania zawałowi serca i udarowi mózgu. Jednak połowa osób dotkniętych nadciśnieniem nie zdaje sobie sprawy lub bagatelizuje swój stan. Ten rodzaj choroby często leczony jest farmakologicznie, ale to nie wystarcza. Ważne jest również to, co jemy i jak żyjemy. Jak powinna wyglądać dieta dla osób z nadciśnieniem tętniczym? Jakich produktów należy unikać, a jakie są zalecane? To wszystko i jeszcze więcej dowiesz się w tym artykule.

Co to jest nadciśnienie tętnicze?

Prawidłowe ciśnienie krwi wynosi 120/80 mm Hg (skurczowe 120 mm Hg, rozkurczowe 80 mmHg). Nadciśnienie tętnicze definiuje się jako pomiar, w którym średnia z 2-3 pomiarów wykonanych w różnych okresach jest równa lub wyższa niż 140/90 mm Hg.

Nadciśnienie jest stanem, w którym odczuwasz przyspieszone bicie serca, masz zaburzenia snu, jesteś ciągle zmęczony i niespokojny.

Nadciśnienie jest najczęściej spowodowane przez:

  • nieodpowiednią dietę o wysokiej zawartości sodu,
  • otyłość i nadwaga
  • brak aktywności fizycznej
  • palenie papierosów.

Spożycie soli, znanej również jako zwykła sól kuchenna, może podnosić ciśnienie krwi poprzez zwiększanie retencji wody. Wytyczne WHO zalecają, aby dzienne spożycie soli nie przekraczało 6g, co stanowi równowartość jednej łyżeczki soli. Przeciętny statystyczny Polak spożywa 15g soli dziennie. Sól jest powszechnym składnikiem codziennych domowych posiłków, więc wyeliminowanie jej z diety nie zmniejszy spożycia soli do bezpiecznego poziomu. Producenci dodają sód do żywności w wielu postaciach, m.in. serów i wędlin, pieczywa, przekąsek, gotowych sosów. Na przykład, bułka śniadaniowa z serem i szynką może dostarczać wystarczającą ilość sodu, aby zaspokoić dzienne zapotrzebowanie. Ale co z pozostałymi posiłkami?

Wysokie ciśnienie krwi może być spowodowane nadmiarem soli w organizmie. Nadmierna masa ciała jest odpowiedzialna za 80% przypadków nadciśnienia. Nadciśnienie może być spowodowane samą otyłością, nie mówiąc już o nadwadze. Wysokie ciśnienie krwi nie oznacza, że powinieneś przestać ćwiczyć. Regularna aktywność fizyczna jest dobra dla zdrowia. Może ona nawet obniżyć ciśnienie krwi o 9 mmHg. Ważne jest, aby rzucić palenie, jeśli masz nadciśnienie. Nikotyna uszkadza naczynia krwionośne i znacznie podnosi ciśnienie krwi.

Dlaczego dieta na nadciśnienie jest tak ważna?

Nie ulega wątpliwości, że to, co jemy, może mieć znaczący wpływ na nasze zdrowie. To prawda, że to, co jemy, ma znaczący wpływ na nasze zdrowie. Ponieważ pomaga kontrolować ciśnienie krwi, odpowiednia dieta na nadciśnienie może być bardzo ważna. Należy pamiętać o swoim zdrowiu i przyjąć zdrowe nawyki żywieniowe. Co jest najważniejsze? Dieta w leczeniu nadciśnienia powinna być lekka, niskokaloryczna i dobrze zbilansowana.

Nadciśnienie: Jakie produkty należy usunąć z jadłospisu?

Jeśli ciśnienie krwi jest zbyt wysokie, ważne jest, aby wyeliminować wszystkie produkty, które bezpośrednio przyczyniają się do jego wzrostu. Po pierwsze, powinniśmy unikać przetworzonej żywności i tłuszczów, zwłaszcza tych, które pochodzą z produktów zwierzęcych. Oznacza to, że powinniśmy przestać jeść tłuste mięsa, tłuste wędliny i wędzone ryby, tłuste sery, tłustą śmietanę, smalec, a także masło. Należy unikać białego pieczywa, płatków kukurydzianych i ciasta francuskiego, a także bułek z masłem. Unikajmy słonych przekąsek takich jak paluszki, krakersy, chipsy, solone orzeszki oraz słodyczy takich jak czekolada, ciastka z proszkiem do pieczenia, fast foody. Powinniśmy również unikać przypraw takich jak majonez, musztarda, ketchup i ocet.

Jakie inne rzeczy mogą powodować wysokie ciśnienie krwi? Picie nadmiernych ilości alkoholu, mocnej kawy i herbaty.

Jakie produkty obniżają ciśnienie krwi i co jeść, gdy masz nadciśnienie?

Osoby z wysokim ciśnieniem krwi powinny jeść dużo owoców i warzyw. Owoce, takie jak banany, truskawki i maliny, owoce cytrusowe, jagody i fioletowe winogrona, a także warzywa, takie jak pomidory, buraki, szparagi, ziemniaki i marchew są świetną propozycją na obniżenie ciśnienia krwi. Rośliny strączkowe, np. groch, fasola i soja są doskonałym wyborem. Witamina C jest również korzystna w obniżaniu ciśnienia krwi. Można ją znaleźć w truskawkach, owocach dzikiej róży i czerwonych porzeczkach, a także w papryce, natce pietruszki, truskawkach i papryce. Zdrowymi przyprawami, takimi jak imbir, kurkuma, imbir, cynamon i tymianek, można zastąpić sól podczas przygotowywania posiłków. Tłuszcze roślinne, takie jak oliwy i oliwki, mogą zastąpić tłuszcze zwierzęce. Olej z orzechów włoskich, olej sezamowy i olej rzepakowy to dobre produkty do obniżania ciśnienia krwi. Picie 1,5-22,5 litra wody dziennie i picie herbat ziołowych również pomoże obniżyć ciśnienie krwi.

Jakie inne sposoby można obniżyć ciśnienie krwi? Powinniśmy zrezygnować ze smażenia dużych ilości tłuszczu podczas przygotowywania posiłków, a zamiast tego wybierać dania gotowane, duszone lub pieczone.

Nadciśnienie: Rola potasu

Dieta bogata w owoce i warzywa pomoże utrzymać odpowiedni poziom potasu w organizmie. Odpowiada on za prawidłowe przewodzenie i funkcjonowanie układu nerwowego oraz mózgu, a także za prawidłowe funkcjonowanie naszego mózgu. Badania wykazały, że potas może obniżyć skurczowe ciśnienie krwi o około 5 mmHg, a rozkurczowe o prawie 4 mmHg. Przyspiesza on również wydalanie soli i wody z organizmu, co może mieć pozytywny wpływ na utratę wagi. Osoby z wysokim ciśnieniem krwi powinny zwracać uwagę na pokarmy bogate w potas, takie jak kiwi i banan, brzoskwinia, porzeczka.

Postaw na zmianę stylu życia

Nadciśnienie nie oznacza, że musisz przestać cieszyć się produktami, które uwielbiasz. Wystarczy, że ograniczysz ich spożycie. Nie zaszkodzi Ci, jeśli od czasu do czasu zjesz kilka kęsów golonki, żeberek czy tłustej Szynki. Pamiętaj, że 3/4 Twojego talerza powinien stanowić bukiet z warzyw i owoców. Dobrze jest raz na jakiś czas wypić lampkę wina z przyjaciółmi. Pamiętaj, aby zachować umiar.

Spróbuj zwiększyć swoją aktywność sportową, jeśli w przeszłości nie uprawiałeś żadnych sportów. Nie jest to dyskusja o sportach wyczynowych, ponieważ nie są one zalecane w przypadku nadciśnienia. Wystarczy nawet krótki spacer kilka razy w tygodniu, korzystanie ze schodów zamiast windy lub parkowanie samochodu dalej od drzwi miejsca pracy. Osoby cierpiące na nadciśnienie powinny unikać biegania, pływania i jazdy na rowerze. Będzie bardziej prawdopodobne, że będziesz trzymać się swoich postanowień, jeśli wybierzesz coś, co sprawia Ci przyjemność.

Mamy dla Ciebie rozwiązanie, jeśli czujesz się przytłoczony zadaniem przygotowywania posiłków zgodnie z określonymi wytycznymi. Dla osób cierpiących na wysokie ciśnienie krwi dieta dash będzie świetnym rozwiązaniem. Dieta dash to sposób na zmianę nawyków żywieniowych. 

Co się stanie, jeśli nadciśnienie zostanie zaniedbane?

Wysokie ciśnienie krwi może mieć poważne konsekwencje, jeśli nie jest odpowiednio zarządzane. Nieleczone nadciśnienie może prowadzić do zawałów serca, udarów mózgu i niewydolności nerek.

 

Zobacz również