Odżywianie

Dieta przy chorobie hashimoto

Czasami choroba może zmusić nas do stosowania określonej diety. Musimy zacząć odżywiać się zdrowo, niezależnie od tego, czy sami się na to zdecydujemy. Tak właśnie dzieje się w przypadku choroby hashimoto. Być może słyszeliście tę nazwę, ale nie wiecie, co ona oznacza. Hashimoto, czyli stan zapalny tarczycy, ma podłoże autoimmunologiczne. Przyczynia się do znacznego spowolnienia metabolizmu, zaburzeń pracy wielu narządów, a ostatecznie prowadzi do niedoczynności tarczycy. Predyspozycje genetyczne, cukrzyca czy nadmierny stres mogą być czynnikami, które przyczyniają się do rozwoju tej choroby. Choć farmakologia jest najskuteczniejszym sposobem leczenia tego schorzenia, równie ważna jest dieta. Wpłynie ona nie tylko na przebieg choroby, ale również pozytywnie wpłynie na nasze zdrowie i samopoczucie. Jeśli nie jesteśmy pewni, jakie pokarmy możemy spożywać przy problemach z tarczycą, możemy wyszukać dietę na nadczynność tarczycy. Dieta na nadczynność tarczycy może być dobrym wyborem, jeśli nie wiesz, jakie pokarmy możesz jeść. Hormony tarczycy są odpowiedzialne za kontrolowanie metabolizmu, co nie jest możliwe w chorobie hashimoto. Jak powinna wyglądać nasza dieta przy hashimoto?

Zasady diety dla osób cierpiących na chorobę hashimoto - Dieta

Dieta przy hashimoto ma za zadanie wspomagać leczenie farmakologiczne. Dieta, aby miała wpływ na nasze zdrowie musi być zdrowa i zbilansowana. Powinna również zawierać niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu składniki odżywcze i mineralne. Jod, cynk, selen, witamina D i żelazo odgrywają istotną rolę w przypadku hashimoto. Białko (15-25%), tłuszcze (30%-25%) i węglowodany (około połowy). Aby utrzymać zdrowe tempo metabolizmu, ważne jest, aby jeść 4 do 5 posiłków dziennie. Ważne jest, aby zwrócić uwagę na kaloryczność naszych posiłków. Jeśli choroba hashimoto spowodowała nadmierny przyrost masy ciała, powinniśmy zmniejszyć wartość energetyczną posiłków. Oznacza to, że powinniśmy spożywać o 10-20% mniej kalorii niż wynosi nasze dzienne zapotrzebowanie. Najlepiej zrobić to z pomocą lekarza. Oceni on stan Twojego zdrowia i określi, o ile możesz ograniczyć wartość energetyczną posiłków. Dowiedz się, jak zmniejszyć apetyt, jeśli obawiasz się restrykcji kalorycznej.

Co jeść przy chorobie simoto?

Tarczyca jest wrażliwa na niedobory minerałów i witamin. Powinniśmy zadbać o to, aby nasze posiłki były zbilansowane i pożywne, aby zaspokoić nasze potrzeby żywieniowe.

Jod jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania i zdrowia tarczycy. Ważne jest, aby ograniczyć jego spożycie, gdyż może to negatywnie wpłynąć na rozwój choroby. Ryby (np. tuńczyk, łosoś, sardynki) i owoce morza (np. krewetki), a także produkty mleczne i jaja.

Selen to kolejny ważny składnik, który warto włączyć do swojej diety. Selen można znaleźć w orzechach, pełnoziarnistym pieczywie, mięsie i grzybach. Ważne jest, aby żelazo było częścią naszej codziennej diety. Pokarmy bogate w żelazo obejmują mięso drobiowe, wołowinę, jagnięcinę, jaja, rośliny strączkowe, orzechy i ryby, groch i fasolę. Witamina C jest dobrym dodatkiem do posiłków, aby zwiększyć wchłanianie żelaza. Witamina D jest również ważna w naszej diecie. Można ją znaleźć w wątrobie rybiej, jajach, tłustych rybach, a także w grzybach (kurki, kurki). Ważny jest również cynk. Pochodzi on głównie z mięsa, jaj i produktów mlecznych.

Czego nie należy jeść przy chorobie hashimoto?

Osoby z hashimoto powinny unikać przetworzonej żywności i słodzonych napojów. Nasycone kwasy tłuszczowe znajdują się w pokarmach takich jak masło, olej kokosowy i słodycze. Nasycone kwasy tłuszczowe (np. olej kokosowy, słodycze) mogą również powodować negatywne reakcje. Kiedyś uważano, że osoby z chorobą hashimoto powinny unikać glutenu. Jednak ostatnio przekonanie to uległo zmianie. Unikanie glutenu nie jest jednak wymagane, jeśli masz celiakię, alergię na pszenicę lub jesteś uczulony na gluten. Zaleca się również unikanie produktów zawierających substancje goitrogenne (kapusta i brokuły, kalafior, zielona herbata), ponieważ mogą one wypłukiwać jod z organizmu. Produkty te należy ograniczyć, ale nie eliminować.

Niejednokrotnie chorobie hashimoto towarzyszy nietolerancja glutenu i nietolerancja laktozy. Po konsultacji z lekarzem powinnaś wyeliminować pszenicę i produkty zbożowe. Można również zastąpić nabiał jego roślinnymi odpowiednikami.

 

Zobacz również