Diety

Dieta wegańska

Nie jesz mięsa i nie spożywasz żadnych produktów pochodzenia zwierzęcego. Martwisz się, że Twojemu organizmowi może brakować cennych witamin lub minerałów? Co można jeść, aby zapewnić sobie zdrowie i dobre samopoczucie na diecie wegetariańskiej? Właśnie dlatego dieta wegańska zyskała w ostatnich latach na popularności.

Weganizm to dieta, która całkowicie eliminuje wszystkie produkty pochodzenia zwierzęcego, w tym nabiał, jaja i owoce morza. Dieta ta jest idealna dla każdego, kto chce schudnąć, ale także dla każdego, kto chce poprawić swoje zdrowie, kondycję organizmu czy styl życia. Nie jest ona dla każdego, ponieważ jest niezwykle restrykcyjna i wymagająca. Niektórzy twierdzą, że naraża ich na niedobór białka i cennych witamin (w tym witaminy B12), inni zaś uważają, że białko roślinne może zastąpić białko zwierzęce, więc wyeliminowanie nabiału nie stanowi problemu. Naukowcy są zgodni, że zbilansowana dieta wegańska (roślinna) może mieć pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Wyrobimy sobie również zdrowe nawyki żywieniowe.

Od czego zacząć, gdy jest się weganinem?

Czy przestrzeganie diety wegańskiej jest trudne? Jak mogę przejść na weganizm/wegetarianizm?

Rozpoczęcie diety wegańskiej może być trudne, zwłaszcza jeśli do tej pory jadłeś mięso każdego dnia. Na rynku jest wiele wegańskich produktów, a restauracje dodają do swojego menu coraz więcej pozycji, które są dostosowane do potrzeb wegetarian i wegan. To samo dotyczy cateringu dietetycznego.

Musisz być ostrożny, gdy próbujesz schudnąć. Na rynku jest wiele produktów wegańskich, ale błędem jest zakładanie, że produkty wegańskie są zdrowe. Na rynku jest wiele produktów wegańskich, ale błędem jest zakładanie, że produkty wegańskie są zdrowe.

Jak wygląda i na czym polega dieta wegańska. Jak uniknąć niedoborów, co jeść, a czego unikać.
Co jedzą weganie? Weganizm nazywany jest czasem dietą roślinną. Wyklucza ona wszelkie produkty pochodzenia zwierzęcego, tzn. można jeść mięso, wędliny i mleko, a także nabiał, jajka, miód i sery. Dieta wegańska opiera się więc na produktach pochodzenia roślinnego. Podstawą jest zbilansowana dieta zawierająca składniki pochodzące z różnych zbóż, takich jak pszenica, ryż, żyto czy owies. chleb i makaron pełnoziarnisty. Ważne jest, aby uzupełniać niedobory niezbędnych witamin i minerałów. Czym możemy je zastąpić, aby nasza dieta nie przyniosła więcej szkody niż pożytku? Tofu jest świetnym substytutem mięsa. Masło można zastąpić margaryną lub olejem roślinnym, a produkty mleczne jogurtami z mleka kokosowego. Jako roślinne zamienniki tofu można stosować czarną fasolę, migdały, soję i fasolę sojową. Jeśli nie wiesz, czym zastąpić mleko, możesz spróbować mleka roślinnego, takiego jak migdałowe, kokosowe lub o innym smaku, który preferujesz. Musimy zapewnić, że weganie mają odpowiednie składniki odżywcze. Warzywa, owoce, rośliny strączkowe i oleje roślinne są niezbędne do uzupełnienia niedoborów żywieniowych spowodowanych dietą wegańską. Warzywa i owoce są doskonałym źródłem niezbędnych składników odżywczych. Oleje pochodzenia roślinnego mają niezwykle pozytywne właściwości zdrowotne. Dobrym pomysłem jest włączenie do swojej diety orzechów, ryżu i grzybów.

Witaminę B12 można znaleźć tylko w produktach pochodzenia zwierzęcego, więc najlepiej jest ją uzupełniać suplementem. Ekspozycja na słońce jest doskonałym źródłem witaminy D, ale suplementacja jest konieczna w okresie od września do kwietnia. Weganie powinni spożywać mleko sojowe, zielone warzywa liściaste i rośliny strączkowe, aby uniknąć niedoboru żelaza i wapnia. Żelazo można znaleźć w produktach pełnoziarnistych i roślinach strączkowych. Żelazo znajduje się również w awokado i nasionach. Jednak żelazo można znaleźć również w roślinach strączkowych, fasoli, soczewicy i grochu. Powinniśmy również szukać wysokiej jakości produktów zbożowych, takich jak ciecierzyca, orzechy i produkty wykonane z wysokiej jakości zbóż.

Ważne jest, aby przy każdej diecie zachować nawodnienie organizmu w ciągu dnia. Powinniśmy pić wodę co 2 godziny!

Przepis na Veget Lunch - Makaron z sosem z suszonych pomidorów i soczewicą - Czas przygotowania: 20 min, 2 porcje

  • Makaron razowy (250g).
  • suszone pomidory (8 pokrojonych w kostkę pomidorów z marynaty).
  • Szpinak (4 garście)
  • Trzy ząbki czosnku
  • Soczewica
  • 4 łyżki oliwy z oliwek
  • Ziarna słonecznika (1 łyżka).
  • Orzeszki piniowe (3 łyżki).
  • Sól, pieprz i bazylia według upodobań

Choć na początku może wydawać się to trudne, Twoje ciało będzie Ci wdzięczne, jeśli Twoja dieta będzie zbilansowana.

Jak dużo można schudnąć na diecie wegańskiej?

Dieta wegańska, sama w sobie, nie jest dietą odchudzającą. Weganizm nie jest planem odchudzania. Jest to dieta, która sprzyja zdrowiu i dobremu samopoczuciu oraz chroni zwierzęta. Wszystko zależy od tego, jak będziemy się odżywiać i jak przygotowywać posiłki. Odchudzanie nie jest tak łatwe, jeśli wykluczymy z naszego jadłospisu mięso i nabiał. Jeśli jednak nasz jadłospis składa się z hamburgerów i kotletów z roślin strączkowych, będzie to miało znaczący wpływ na ilość kalorii. Jeśli jemy dużo warzyw i owoców, a przy tym mamy niski bilans energetyczny, odchudzanie będzie łatwe. Dzieje się tak dlatego, że za utratę wagi odpowiada deficyt kalorii. Wielu wegan cierpi na niedobory witamin. Słodycze są często dodawane do ich diety. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się, jak ograniczyć słodycze.

Czy dieta wegańska jest zdrowa?

Dieta wegańska ma wiele korzyści dla zdrowia. Dieta wegańska pomaga w walce z otyłością i zmniejsza ryzyko rozwoju chorób układu krążenia, nadciśnienia czy cukrzycy. Dieta ta znana jest z tego, że zmniejsza szanse na rozwój nowotworów. Ma ona jednak swoje minusy, jak każda dieta jest bardzo rygorystyczna. Trzeba ograniczyć ilość kalorii, które są dostarczane zbyt wcześnie. Oto sprawdzone metody, które pozwolą Ci to osiągnąć. Pomoże Ci w tym nasz artykuł "Jak zmniejszyć apetyt". Dieta ta może również prowadzić do niedoborów niezbędnych składników mineralnych. Jeśli nie jest ona odpowiednio zbilansowana, może prowadzić do różnych niedoborów witamin i minerałów, które mogą być bardzo niebezpieczne. Do najczęstszych niedoborów należą niedobory białka, witaminy D, B12, wapnia i żelaza, a także cynku i witaminy D. Źle dopasowana dieta może prowadzić również do anemii, osteoporozy i zaburzeń miesiączkowania. Ważne jest, aby przed rozpoczęciem jakichkolwiek zmian skonsultować się z lekarzem.

 

Zobacz również